Ziemia Boga - Spektakl Jeszcze tej nocy 2014

Po spektaklu "Jeszcze tej nocy" usłyszałam zdanie: Każdy wasz kolejny spektakl jest lepszy, ale po tym - trudno mi sobie wyobrazić coś mocniej chwytającego za serce. Tak. JTN owszem, wywoływał salwy śmiechu, ale również głębokie wzruszenie. Pamiętam, że podczas próby generalnej, kiedy pierwszy raz wzajemnie zobaczyliśmy swoje sceny - płakałam jak bóbr. Zresztą wszyscy ryczeliśmy. Podobnie było podczas każdego spektaklu - w momentach ciszy słyszeliśmy ze sceny pochlipywanie osób na widowni oraz szelest chusteczek. Dla mnie był to także spektakl przełomowy, bo właśnie tutaj odkryłam, tak, to zabrzmi nieco patetycznie, ale taka prawda, że można poprowadzić widza do przeżycia swoistego katharsis, nie będąc zawodowym aktorem. Cudowne! Efekt odkrycia? Poczucie sensu - poziom max!

Justyna

,,Czas mający ciężar właściwy napiera na ciebie jak wieloznaczny dawny sen. Poruszasz się ciągle, żeby się przez niego przedostać. Choćbyś poszedł na koniec świata, nie uda ci się od niego uciec. Lecz mimo to musisz iść na koniec świata. Są rzeczy, których nie da się zrobić, jeżeli nie pójdzie się na koniec świata.''

Te słowa z powieści Harukiego Murakamiego pojawiają się jako motto scenariusza kolejnej ziemiańskiej sztuki. Wydają się jej symbolicznym skrótem, bowiem Jeszcze tej nocy opowiada historię grupy kilkunastu osób, które pewnego dnia wyruszają na pielgrzymkę do Fatimy, a kończą w różnych symbolicznych miejscach rozliczeń ze swoją historią. Wszystko przez tajemniczy pensjonat, w którym zostają zmuszeni zatrzymać się po drodze i w którym każdy z bohaterów przeżyje odwiedziny gości ze swojej przeszłości. Ta jedna noc spotkań zostaje przedstawiona w spektaklu jako przenikanie się świata rzeczywistego i tego, którego nie powinno tu być, a jednak jest nie mniej ważny niż to, co prawdziwe i namacalne. Oniryczny nastrój tych scen buduje posłużenie się bardzo różnymi formami – od przerażającej rewii, przez uwalniający szabatowy taniec, aż po beztroską zabawę przedwcześnie zmarłych dzieci. Częstokroć wyparte i nieprzepracowane trudne przeżycia bohaterów wracają do nich w zaskakujących formach, by jeszcze tej nocy wreszcie się z nimi zmierzyli.

Ziemia Boga - wspólnota salezjańska
Facebook Ziemia Boga
Youtube Ziemia Boga

Ziemia Boga

JESZCZE TEJ NOCY...

Youtube Ziemia Boga
Facebook Ziemia Boga

kontakt@ziemiaboga.pl

Adres Ziemia Boga

Adres

Kontakt

Kontakt Ziemia Boga

Obserwuj nas

ul. Tyniecka 39

30-323 Kraków