Ziemia Boga - Spektakl JACQUES FESCH - ŚWIĘTY CZY BANDYTA? 2012

Mówi się, że jedną z najbardziej niezwykłych spraw, jakich można doświadczyć na świecie, jest magia teatru. Magia, cudowność, czar, urok. Ja się z tym w pełni zgadzam. Cudowność ta objawia się następująco: W 2012 decydujesz się wystąpić w sztuce, w swoim duszpasterstwie. Dostajesz rolę żony głównego bohatera sztuki, Jacquesa Fescha. Podoba ci się scenariusz i rola i partner sceniczny nawet też. Próba za próbą mijają, jest atmosfera, są przyjaźnie, awantury też są... jest cała masa przeżyć i emocji. Aż wreszcie stajesz na scenie w dniu premiery, przed pełną salą, w ślubnej sukience. Serce wali jak szalone, w ustach suchość Sahary, ostre światła zmuszają żeby na chwilę zamknąć oczy... Zamykasz. Otwierasz i jest 2020, jesteś NAPRAWDĘ jego żoną i matką 3 jego synów. CUDA. Cudowność teatru...

Kasia

Prawdą jest, że nigdy nie zamierzano robić świętych z bandytów.  A jednak są oni mniej oddaleni od Jezusa niż wielu z tych, którzy "dobrze się prowadzą". Wszyscy są powołani do świętości, wszyscy!

Tym fragmentem z pamiętnika niejakiego Jacquesa Fescha rozpoczął swój scenariusz o tytułowym świętym bandycie Marcin Kobierski. Tekst ten stał się jednocześnie początkiem jego teatralnej współpracy z Ziemią Boga. To był pewnego rodzaju eksperyment – Kobierski wraz ze swoim stylem pisania i reżyserowania wprowadził do ziemiańskiego teatru dużą dawkę nacisku na formę. Groteska i komediowość przerysowanych pobocznych postaci stały się w Feschu kontrastem do prostych w formie scen wypełnionych duchowym przekazem płynącym od głównego bohatera. Spektakl był bowiem skrótem z biografii tytułowego Francuza, który w latach 50-tych XX wieku w napadzie zabił policjanta i został skazany na śmierć. Tak w rzeczywistości, jak i w spektaklu, Fesch podczas pobytu w więzieniu zaczyna kwestionować wcześniej podejmowane decyzje i dokonywane wybory. Pisze pamiętnik (Za pięć godzin zobaczę Jezusa), który stopniowo staje się świadectwem jego nawrócenia, a którego fragmenty są integralnymi częściami spektaklu. To właśnie momenty ich cytowania ustami głównego bohatera budują dla widzów mapę jego wewnętrznej zmiany. Dodatkowo w spektaklu pojawia się wiele wyrazistych i często karykaturalnych postaci fikcyjnych, które nie biorą udziału w głównym wątku akcji, ale komentują go z zewnątrz lub stanowią niejako jego symboliczne odzwierciedlenie, na przykład bohaterowie brazylijskiej telenoweli, w której głównym motywem jest przemiana czyniącego zło człowieka.

Ziemia Boga - wspólnota salezjańska
Facebook Ziemia Boga
Youtube Ziemia Boga

Ziemia Boga

JACQUES FESCH - ŚWIĘTY CZY BANDYTA?

Youtube Ziemia Boga
Facebook Ziemia Boga

kontakt@ziemiaboga.pl

Adres Ziemia Boga

Adres

Kontakt

Kontakt Ziemia Boga

Obserwuj nas

ul. Tyniecka 39

30-323 Kraków